Podesty ruchome

Podesty ruchome
1 vote, 2.00 avg. rating (59% score)

Podesty ruchome (6)Dźwignice są urządzeniami dźwigowymi oraz transportowymi. Służą one przede wszystkim do przemieszczania różnego rodzaju ładunków, zwierząt oraz ludzi. Wykonują jednak te czynności na relatywnie niewielkich odległościach. Wszystko odbywa się najczęściej w ruchu przerywanym.
Praca wymaga najczęściej wykorzystywania siły fizycznej i jest to coś niezmiennego od początku istnienia gatunku ludzkiego. W celu ułatwienia pracy zaczęto korzystać z różnych praw natury i budować wiele urządzeń, które miały ułatwić pracę. Jednym z ich przykładów w dzisiejszych czasach są tak zwane podesty ruchome.
Dawniej jednakże wykorzystywano kompletnie inne mechanizmy. Można tutaj wymienić chociażby dźwignię prostą, żurawie, czy kołowroty studzienne. W powszechnym użyciu był również tak zwany żuraw studzienny, który przypominał swą sylwetką współczesne żurawie budowlane.
Aby zostać operatorem urządzenia takiego, jak dźwignica trzeba mieć ukończone osiemnaście lat, być w dobrym zdrowiu, a także mieć odpowiednie wykształcenie.

Pozostałe artykuły o nauce:

About the author